>Neden Çocuk Yogası

>Neden Çocuk Yogası?

Günümüzün modern hayatlarında, çocuklar da küçük yaştan başlayarak, çevredeki rekabet ortamı, akran baskıları ve aile beklentileri sebebiyle hayatlarında bir takım zorluklar ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu gibi faktörler birikerek çocuklarda negatif enerji oluşturuyor ve bu da onların fiziksel, zihinsel ve en önemlisi de ruhsal olarak sağlıksız, dengesiz bir hayat sürmelerine neden oluyor. Okullarda çoğunlukla çocukların uzun süre sıralarda oturarak yeni şeyleri öğrenmeleri gerekiyor ve bu ortam hayal güçlerini pek de kullanmadan ezbere dayalı bir öğrenme şeklini sunuyor.

Yoga, çocukların hayal güçlerini kullanarak okuldaki öğrenme becerilerini geliştirir ve enerjilerini doğru yöne kanalize etmelerini sağlar. Yoga çocuklar bir yandan eğlenirken, bir yandan da onlara esneklik, güç, konsantrasyon ve gevşeme sağlar! Yoga, doğa, hayvan ve bazı objeleri taklit edilerek uygulandığı için çok eğlencelidir! Yoga aynı zamanda da bir çok şeyi yepyeni yollarla öğretir.

Düzenli olarak çalışıldığında, yoga modern çağın stres ilişkili bir çok rahatsızlığını önler ve pozitif sağlık kazandırır. Küçük yaşta başlanan yoga, astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite ve öğrenim güçlükleri gibi çeşitli tıbbi durumlar için önleyici bir etken olur.

Devamlı yoga yapıldığında, çocuğun davranışlarında bazı gelişimler sağlanabilir. Yoga çocuklara stresleriyle baş edebilecek araçlar sunar, hiç bir şeye zarar vermemeyi, doğru olmayı, empatiyi ve paylaşmayı öğretir.

Yoga çocukların tüm hayatları boyunca iyi değer ve davranışlara sahip olabilmeleri için kullanabilecekleri yöntemler sunar. Çocukların fiziksel, akılsal, sosyal ve ruhsal açıdan sağlıklı ve dengeli olmalarını sağlar.

Yoga, çocuklara işe kendileriyle başlayıp sonra da çevreleriyle ahenk içinde olmaları için bir şans verir:

Keşfetmek. Kabul etmek. Paylaşmak. Sevmek. Saygı göstermek.

Ve sonra tüm bu özellikleri çevrelerine yaymak!

Ve sonra da, sevgiyi, huzuru, pozitif enerjiyi tüm dünyaya yaymak!

Banu Bayer Özsoy
http://www.banubayer.com

Advertisements

About egeelaece

üç çocuklu hayat nasılsa öyle işte ...
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s